Etter døden av grev Domenico i 1971, møtte selskapets vanskelige økonomiske tider. Omsider MV ble overtatt av den italienske regjeringen, som var opptatt av å kontrollere alle forsvar kontakter (MV var involvert med helikopter produksjon for militært bruk). I tillegg til å holde selskapet i live de ble tvunget til å sikre finansiering gjennom offentlig finansiering selskapet Efim (Ente Partecipazioni e Finanziamento Industria Manifatturiera).
Slutt på motorsykkel Produksjon
Den nye økonomiske ordning ment store endringer i selskapet, ikke minst som var slutten av motorsykkelen produksjon på insistering Efim. Selskapet klarte å fortsette å selge et begrenset antall sykler fram til 1980 da den siste sykkel fra Cascina Costa lageret ble solgt.
I 1986 ble selskapet tilbys for salg de resterende elementene fra fabrikken inkludert: race sykler, prototyper, karosseri og motorer. Italiensk-amerikanske Roberto Iannucci kjøpt hele samlingen for ca $ 600.000.
Cagiva Gruppe Buys MV
Og slik vil det synes at den berømte italienske sykkelen produsenten med flere verdensrekorder og en fanskare over hele verden var borte for godt. Men én ting italienerne er kjent for sin lidenskap for raske biler og motorsykler, spesielt de med italiensk historie. Og så det var ingen overraskelse da pressen rapporterte at Claudio Castiglioni av Cagiva gruppen hadde kjøpt Casina Costa MV varemerke.
Dette var nyheten MV fans hadde ventet på. Den Castiglioni familien hadde vært ansvarlig for lagring av store navn som Aermacchi AMF, Husqvarna og Ducati .
Den F4 Era Begins
Eie varemerket er en ting, men å få navnet på en ny motorsykkel er noe veldig annerledes. Den Cagiva ingeniører startet med blanke ark. Imidlertid ble de bedt om å designe en motor som var tro mot MV arv: tre eller fire-sylindrede in-line. Ingeniørene jobbet på en motor utviklet av Ferrari kalt F4.
Den nye designen brukes radial ventil teknologi fra Ferrari multi-sylindrede motorer og en flyttbar utstyr cluster fra Cagiva rase å vinne 500 cc GP 2-takt . Men like viktig som motoren er til en motorsykkel bærer MV navn, stil og utseende var kritisk. Selskapet viste til kjente designeren Massimo Tamburini.
MV avkastning
Den nye sykkelen ble presentert for verden på Milan Trade Fair i 1997. Glansfull i MV røde og sølv racing farger, var maskinen en umiddelbar suksess. Det har fått med seg en unfaired versjon (Brutale - Italiensk for brutal) og utviklet til dagens 1078 RR.
I 2008 kjøpte Harley Davidson aktiva MV Agusta for USD 110 millioner. Imidlertid ble arrangementet kort levde som Claudio Castiglioni (som hadde beholdt sin stilling som styreformann) re-kjøpte selskapet i august 2010.
